RODAK

TAK!

Instagram
TikTok
YouTube

TAK to widzi RODAK – Mordowanie popytu

 

Jednym z filarów architektury finansowej miasta są koszty usług komunalnych. Brzmi to mało atrakcyjnie, ale ma fundamentalne znaczenie. Dla miasta i dla mieszkańców.

Popatrzmy. Każdy z nas, żyjących w Tarnowie, w pierwszej kolejności musi pokryć koszty usług komunalnych. Ciepło, odpady, ścieki, transport… za to wszystko musimy płacić. To elementarne funkcje miasta zabezpieczające podstawowe, życiowe potrzeby mieszkańców. Dopiero mając opłacone te rachunki, możemy korzystać z nadbudowy: kultury, sztuki, sportu, rekreacji, etc. Dla każdego mieszkańca jest to jasne, oczywiste i zrozumiałe. Po prostu, nie ma innej możliwości.

Oczywiście wie o tym doskonale każda władza miejska, prezydent Tarnowa zapewne też. Wie, ale co z tą wiedzą robi? Działa prorozwojowo, strategicznie, racjonalnie? Czy może prowadzi politykę stałych podwyżek rujnując tym samym popyt?

Skoro płacić musimy, władza ma pokusę (i narzędzia!) do podnoszenia podatków i opłat. Szczególnie kusi, gdy kasa miejska świeci pustkami i pojawia się konieczność naprawiania własnych ekonomicznych błędów. Przecież to tylko parę groszy, złotówka… Skala robi robotę, mówiąc kolokwialnie.

Witamy w Tarnowie.

Tymczasem podatki, daniny, koszty usług komunalnych, są tym narzędziem, które pozwala kreować konkurencyjność miasta (albo, jak to widzimy teraz, stagnację). Tylko potrzeba odpowiedniej strategii, planowania, refleksji.

Nie wymyślamy niczego nowego twierdząc, że wysoki koszt usług komunalnych ma bardzo poważny wpływ na ograniczenie wewnętrznego popytu. To elementarna ekonomia. Gdy płacimy wysokie, coraz wyższe, podatki miejskie i rachunki za usługi komunalne w portfelu zostaje nam dużo mniej. Skoro mamy mniej, chcąc nie chcąc ograniczamy inne wydatki. Jak nam zabiorą np. dodatkowe 200 zł za ciepło, to nie wydamy tego w restauracji, lokalnym sklepie, w kinie, teatrze, na basenie czy na stadionie. Nie zobaczą tych pieniędzy w swoich przychodach lokalni przedsiębiorcy, nie będą inwestować, zatrudniać nowych pracowników. Koło się zamyka.

Dlatego w Tarnowie niezbędna jest strategia działania w tym obszarze. Strategia ukierunkowana na obniżkę kosztów usług komunalnych, przy zachowaniu wysokiego standardu usług, w tym standardów ekologicznych.

 

Krzysztof RODAK